Tullverket stoppade olaglig export av totalt 220 ton miljöfarligt avfall som var på väg till Afrika och Asien under en riktad insats i september.
Nu kommer ett antal personer och företag anmälas som misstänkta för brott.
– Tullverket har en viktig uppgift i att förhindra sådana här förbjudna avfallsexporter. Sändningarna kan utgöra ett allvarligt hot mot hälsa och miljö i mottagarländerna, säger Martin Johansson, sakkunnig på Tullverket i ett pressmeddelande.
Under en riktad insats i september gjorde Tullverket och länsstyrelserna 472 kontroller av gränsöverskridande avfallstransporter runtom i Sverige. Insatsen resulterade i tio exportförbud och 42 sändningar som inte fick exporteras eller importeras innan olika åtgärder vidtagits exempelvis att alla tillstånd kunnat uppvisas.
Sammantaget stoppades 220 ton miljöfarligt avfall från att exporteras till länder i Afrika och Asien. Däribland sex containrar med 167 ton uttjänta kylkompressorer som var på väg till Pakistan. Enligt Tullverket kommer ett antal privatpersoner och företag att anmälas som misstänkta för brott enligt såväl smugglingslagen som miljöbalken.
– Tullverket har en viktig uppgift i att förhindra sådana här förbjudna avfallsexporter. Sändningarna kan utgöra ett allvarligt hot mot hälsa och miljö i mottagarländerna, säger Martin Johansson, sakkunnig på Tullverket i pressmeddelandet.