Trill Impact som grundats av Jan Ståhlberg, som tillika är en av EQT:s grundare, förvärvar Arctic Group och ID North, gemensamt kallad European ID Security.
Med ambitionen att bygga ett ledande företag som hanterar den ökande efterfrågan på rådgivning inom cybersäkerhet har Trill Impact förvärvat Arctic Group och ID North, gemensamt kallad European ID Security. Det framgår av ett pressmeddelande.
”En bristande förmåga att hantera dagens cybersäkerhetsrisker kan leda till allvarliga konsekvenser för såväl organisationer som för samhället i stort. Idag uppskattas den globala kostnaden för cyberbrott uppgå till 5,5 miljarder euro”, skriver Till Impact som nu satsar stort för att skapa en koncern som ”tar itu med samhällets behov av ökad beredskap mot cyberbrottslighet”.
Vidare framgår det att Trill Impact över tid avser att addera ytterligare specialister inom cybersäkerhetsrådgivning till koncernen.
Ledningsgruppen leds av Frida Westerberg
Koncernen kommer att stödjas av en central ledningsgrupp som kommer att ansvara för övergripande strategi, förvärv och ekonomi, under ledning av Frida Westerberg som är tidigare VD för IP-Only.
– Jag ser verkligen fram emot att påbörja den här resan tillsammans med Trill Impact med målet att bygga en ledande cybersäkerhetskoncern. I Arctic Group och ID North har vi hittat två kunskapsledare inom säker hantering av identiteter och tillsammans bildar de en stark plattform för framtida expansion inom denna mycket samhällsviktiga sektor, säger Frida Westerberg, VD för European ID Security.
Parterna har kommit överens om att inte uppge de ekonomiska villkoren för transaktionen.
Femte respektive sjätte investering
Trill Impact stängde sin mid-market impact buyout-fond på 900 miljoner euro under det tredje kvartalet 2021, vilket gjorde den till en av de största förstagångsfonderna som stängts under covid-19-pandemin av ett oberoende private investments-företag.
Arctic Group och ID North är fondens femte respektive sjätte investering.
Tidigare investeringar inkluderar Nordomatic, en ledande tjänstespecialist inom smarta och energieffektiva byggnader, ILT Education, ett EdTech-företag med en tydlig hållbarhetsagenda samt Meona och I-SOLUTIONS, två e-hälsoföretag som förbättrar kvaliteten och effektiviteten i vården.