En travkusk åtalas nu för djurplågeri efter att han under ett lopp i Sundbyholms travbana i juli 2020 använt ett körspö på ett icke tillåtet sätt.
En travkusk åtalas i dag, onsdag den 2 mars, misstänkt för djurplågeri av en häst i samband med ett travlopp i Sundbyholm, Eskilstuna, under sommaren 2020.
Djurplågeri
Åklagaren menar att travkusken ska dömas för djurplågeri då han under ett travlopp på Sundbyholms travbana i Eskilstuna kommun den 6 juli 2020 utsatt sin häst för lidande utan godtagbara skäl. Kusken ska enligt åklagarens stämningsansökan ha använt ett körspö på ett icke tillåtet sätt genom att piska hästen med det.
”N.N har utsatt hästen för lidande under ett travlopp utan att det fanns godtagbara skäl. N.N misshandlade hästen genom att piska honom flertalet gånger med ett körspö på ett sätt som inte var tillåtet… N.N begick gärningen med uppsåt eller av grov oaktsamhet”, skriver åklagaren i stämningsansökan.
Åklagarens bevisning
Åklagaren har bland annat åberopat vittnesförhör som bland annat ska vittna om att hösten efter travloppet haft skador som inte fanns innan loppet. De kommer även att höras om vilka slutsatser de dragit om skadornas uppkomstsätt efter att ha sett travloppet på video.
Åklagaren pekar även på beslut från Svensk Travsport för att bevisa att Svensk Travsport som organiserat travloppet i fråga ansett att travkusken använt sitt körspö på ett sätt som inte var tillåtet och därför bötfällt honom och gett honom nästan tre månaders körförbud med anledning av det inträffade.
Åklagaren hänvisar även till registerutdrag på tidigare disciplinpåföljder som travkusken fått av Svensk Travsport för att bevisa att innan den aktuella händelsen hade Svensk Travsport utdömt disciplinpåföljd mot kusen för felaktigt bruk av körspö vid ett flertal tillfällen under perioden 2020-2015.
Travkusken förnekar brott.