”Tortyr och sadism för nöjes skull” – idag fick ungdomarna sina straff för mordförsöket

Tingsrätten slår fast att det handlar om "tortyr och sadism" när två unga män utsatte sitt offer för en flera timmar lång misshandel. Enligt åklagaren finns det inget annat motiv än att brottet skedde "för nöjes skull". Ynglingarna dömdes idag till tolv års fängelse respektive åtta och halv års fängelse.
Detta är en låst artikel
Registrera dig för Mitt DJ Premiumkonto och få tillgång direkt till introduktionspriset 69 kr/mån inkl. moms.
69 kr/mån
Skaffa Mitt DJ Premium och få fri tillgång till all vår nyhetsrapportering samt bakomliggande domar och dokument som ligger till grund för alla artiklar och reportage. Prenumerationen är tillsvidare och du kan när som helst avsluta den. Fyll i dina uppgifter i fältet nedan för att komma vidare till nästa steg.
Om du redan är medlem är det bara att du loggar in på ditt konto för att få tillgång till artikeln. Fyll i dina inloggningsuppgifter i fälten nedan.