Under tisdagen anhölls tolv personer misstänkta för grovt vapenbrott i Stockholmsområdet.
Anhållandena har kopplingar till ett ärende där en tingsrättsnämndeman för Sverigedemokraterna också misstänks för grovt vapenbrott.
Det var i september förra året som Särskilda åklagarkammaren meddelade att två män, däribland en nämndeman för Sverigedemokraterna, häktats på sannolika skäl misstänkta för grovt vapenbrott.
Den Sverigedemokratiske nämndemannen driver ett företag i säkerhetsbranschen och har i detta företag tillstånd att handla med vapen.
Åklagaren Anders Jacobsson sade vid tiden för häktningen att man misstänkte att företaget inte hade de tillstånd och licenser som krävdes för verksamheten.
– Vi misstänker att de inte har tillstånd eller licens för de nu aktuella vapnen, men vi håller på och utreder detta för fullt, säger Anders Jakobsson.
Brotten de häktats för har.
Under slutet av september hävdes dock häktningen av männen, som numera är på fri fot, men fortfarande misstänkt.
Har till fredag på sig att begära de misstänkta häktade
Under tisdagseftermiddagen meddelade Särskilda åklagarkammaren i ett pressmeddelande att man under dagen anhållit tolv personer med kopplingar till ärendet – misstänkta för grovt vapenbrott.
Åklagarna är mycket förtegna om utredningen, men säger i pressmeddelandet att man senast på fredag måste ta ställning till häktningsfrågan.
– Vi kommer nu att höra de anhållna och senast på fredag ska jag ta ställning till om de ska begäras häktade eller släppas på fri fot. De anhållna har anknytning till ett ärende där vi är förundersökningsledare, men ingen av de anhållna tillhör någon av de kategorier vi utreder i vanliga fall, säger kammaråklagare Martin Tidén.