Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Tioåring erkänner mord på fyraåring i Ljungby



Tioåringen blev tidigt misstänkt i utredningen. Den 19 oktober begärde förundersökningsledaren vice chefsåklagaren Yvonne Rudinsson att den 10-årige misstänkte pojken skulle få ett juridiskt biträde förordnat av Växjö tingsrätt.

Polisen vill inte gå in på exakt vad den 10-årige pojken har sagt under förhören men han har vid varje förhör tillfört nya uppgifter.

– Han har berättat under samtliga förhör, på ett eller annat sätt, men igår fick vi informationen som gjorde att brottet kan anses uppklarat, sa vice chefsåklagare Yvonne Rudinsson vid onsdagens presskonferens.

Brottsrubriceringen är mord och vad som nu händer med tioåringen är upp till sociala myndigheter, menar Rudinsson.

– Jag anser att brottet är uppklarat och vi kommer att avsluta utredningen, säger Rudinsson.

Anders Kjaersgaard, länspolismästare i Kronoberg och Kalmar län, känner sig lättad över att brottet är uppklarat.  

– Mitt i all tragik känns det bra att kunna konstatera att vi nu klarat upp mordet på den 4-årige pojken i Ljungby. Lokalt har vi satsat stora resurser för att kunna klara upp brottet och tillsammans med biträde från Rikskriminalpolisen har vi lyckats, säger han i polisens pressmeddelande.

Den 16 oktober i år försvann den 4-årige pojken från en lekplats i Ljungby där han lekte med andra barn. Några timmar senare hittades han död i en skogsdunge inte långt från sitt hem.

 

Foto: Scanpix

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons