Bolaget uppger att motparten registrerat domänen med vetskap om företagets verksamhet, och att någon lösning inte gått att nå trots muntliga och skriftliga varningar. Enligt Stiftelsen för Internetinfrastruktur föreligger förväxlingsbarhet mellan domänen och bolagets varumärke ”Studentmäklaren”. Då motparten inte yttrat sig i målet läggs bolagets påstående att registreringen skett i syfte att vilseleda konsumenter. Då motparten varit anställd på företaget anses han även varit i ond tro. Bolagets begäran bifalles.
Tidigare anställd registrerade vilseledande domän
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få TillgångPressmeddelanden premium
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Godkända solparker kan förse alla Sveriges småhus med hushållsel
Endast hälften förberedda på lönetransparensregler
Lediga jobb
FHH söker konkursförvaltare till Stockholmskontoret
Flood Herslow Holme
Upphandlings-och avtalsjurist inom it och digitalisering
Stockholms Stad
Verksjurist till enheten för juridik
Sida
Event & nätverk
Webbinarium: Agera i tid – chefens roll i ett hållbart arbetsliv
BG Institute
Nyheter från våra partners
Lindahls kontor i Malmö tilldelas Guldstolen
Baker McKenzie legal rådgivare till Atari vid investering i Thunderful och det efterföljande underhandserbjudandet till minoritetsaktieägarna
KASTELL TOPPAR TEAMET INOM TVISTLÖSNING MED FLERA SENIORA REKRYTERINGAR