Hoppa till innehåll
Nyheter

Telenor Sveriges chefsjurist: Kastar sten i glashus



Fredrik von Bothmer. Pressbild.

Telia stämmer Telenor för frasen ”Sveriges bästa nät”.
Telenor Sverige tycker i sin tur att Telia, istället för att lägga pengarna på advokater, borde investera i bättre nät.

Dagens juridik rapporterade i går om att Telia stämmer Telenor för formuleringar som ”Sveriges bästa nät”. Bolaget tycker att reklamen är vilseledande och ifrågasätter även undersökningen som påståendet hänvisas till.

– Det är alltså det oberoende mätföretaget OpenSignal som gett Telenor utmärkelsen Sveriges bästa nät, vilket vi har varit tydliga med i all vår kommunikation, säger Telenor Sveriges chefsjurist Fredrik Von Bothmer i en kommentar till Dagens Juridik och lyfter att de även vunnit i flera andra mätningar.

Telenor lyfter även att Telia så sent som i december förra året fälldes av Reklamombudsmannen för vilseledande reklam kring sin täckning.

– I stället för att kasta sten i glashus och lägga pengar på advokater vore det bättre för kunderna om Telia investerade i bättre kvalitet i sitt nät. Vi är redo att ta fighten i nästa mätning

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons