En minoritetsägare i bolaget Airport Friction Tester Industries AB har väckt talan mot bolaget och yrkat att det i enlighet med aktiebolagslagen ska förpliktas att låta honom ta del av vissa handlingar. Bolaget bestred mannens talan och uppgav att han inte hade behov av vissa av de begärda handlingarna för att kunna bedöma bolagets ställning och resultat, samt att det skulle medföra en påtaglig risk för allvarlig skada för bolaget om mannen fick del av handlingarna.
I en inlaga gjorde bolaget även gällande att talan skulle ha riktats mot styrelsen och inte mot bolaget.
Tingsrätten konstaterade att det av 17 kap. 36 § framgår att en aktieägare under vissa förutsättningar ska ges tillfälle att ta del av räkenskaper och andra handlingar som rör bolagets verksamhet. Av förarbetena framgår vidare att aktieägaren kan föra talan om detta och begära att bolagsledningen förpliktas att ge ut handlingarna vid äventyr av vite.
Av såväl lagrummets lydelse som förarbetsuttalandena framgår att en talan som den som var aktuell i målet skulle rikta sig mot bolagsledningen och inte mot bolaget som sådant.
Tingsrätten uttalade att detta framstod som en rimlig ordning med hänsyn till att de åberopade bestämmelserna är en del av det skydd som minoritetsägare har mot majoaritetsägare i ett aktiebolag och skyddet inte är uppställt i förhållande till bolaget som sådant utan i förhållande till majoritetsägarna.
Hovrätten fastställer nu tingsrättens dom.
Nina Radojkovic
Nyheter från våra partners
Lindahl rådgivare när Nolato avyttrar sin rumänska verksamhet
Kastells strategiska satsning på tvistlösning kröns med förstärkning inom internationella skiljeförfaranden
Lediga jobb
Biträdande jurister till transaktionsgruppen
Kilpatrick
Advokat eller senior biträdande jurist, gärna med intresse för ekobrott
Ternert Wikerstål Advokater
Legal Counsel – Norion Bank Group
Norion Bank Group
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få TillgångPressmeddelanden premium
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Godkända solparker kan förse alla Sveriges småhus med hushållsel
Endast hälften förberedda på lönetransparensregler
Event & nätverk