Journalistförbundet vill att en frilansare som arbetat vid Sveriges Radio i olika former i omkring tio år ska tillsvidareanställas. Facket lämnade in en stämningsansökan i mars, och på tisdagen inleddes förhandlingarna.
Samhällsprogrammet Kaliber, som just nu sänder en programserie om visstidsanställda, har intervjuat frilansjournalisten inför ett av inslagen. Sveriges Radios kanalchef och ansvarige utgivare Ylva M Andersson har dock beslutat att stoppa sändningen.
Andersson dementerar att den omständigheten att Sveriges Radio är part i målet har påverkat beslutet. Beslutet motiveras istället med att programmet ska ägna sig åt fördjupning, och att en pågående rättegång ska bevakas av nyheterna.
– Det har aldrig hänt mig. Det är relativt ovanligt i allmänhet tror jag. Jag har varit med om att man diskuterat namngivningsfrågor med ansvarig utgivare, men det är allt, säger Kalibers producent Lars Truedson till tidningen Journalisten.
Sveriges Radio möter frilansare i AD
Event & nätverk
Nyheter från våra partners
Lindahl rådgivare när Nolato avyttrar sin rumänska verksamhet
Kastells strategiska satsning på tvistlösning kröns med förstärkning inom internationella skiljeförfaranden
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få TillgångPressmeddelanden premium
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Godkända solparker kan förse alla Sveriges småhus med hushållsel
Endast hälften förberedda på lönetransparensregler
Lediga jobb
Polismyndigheten söker chef för Rättsavdelningen
Polismyndigheten
Advokat eller senior biträdande jurist, gärna med intresse för ekobrott
Ternert Wikerstål Advokater
Familjerättsjurist till Verahill
Verahill