För att Sverige ska kunna delta i det internationella samarbetet om bland annat frihandel krävs det att svenska myndigheter kan uppfylla internationella krav på sekretess och tystnadsplikt. Regeringen föreslår därför en ny sekretessbestämmelse.
Bestämmelsen rör uppgifter som en myndighet utbyter med utländska motsvarigheter på grund av bindande EU-rättsakter eller internationella överenskommelser.
En förutsättning för att sekretess ska gälla är att det kan antas att Sveriges möjlighet att delta i det internationella samarbete som avses i rättsakten eller avtalet försämras om uppgiften röjs.
Förslaget innebär att svenska myndigheter ska göra en självständig bedömning av vilka konsekvenser ett röjande av en uppgift kan antas få för det fortsatta samarbetet.
Enligt regeringen ska offentlighetsprincipen inskränkas så lite som möjligt. Meddelarfriheten ska inte påverkas alls.
Enligt förslaget ska lagändringarna börja gälla från och med årsskiftet.
Foto: Bertil Enevåg Ericsson/TT