Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

”Sverige behöver dem mer än de behöver oss” – hon vill stoppa utvisningen av 13 700 anställda



Maria Rankka
Ladda ner handlingar

Just nu finns ett lagförslag om att ge Migrationsverket större möjligheter att göra helhetsbedömningar när beslut om utvisning eller fortsatt arbete tas.

Om Riksdagen röstar ja till förlaget kan det träda i kraft den 1 december – men det är inte tillräckligt snabbt anser Stockholms Handelskammares företrädare.

Maria Rankka, VD och Charlotte Olsson, näringspolitisk expert, pekar på siffror från Migrationsverket som visar att 13 700 arbetstagare lever under utvisningshot.

I debattinlägget beskriver de en verklighet där företag skriker efter arbetskraft samtidigt som arbetstagare utvisas i rask takt.

Författarna skriver i sin artikel på DN Debatt:

”Sverige behöver talangerna mer än de behöver oss. Därför måste det snabbt till en amnesti för samtliga arbetskraftsinvandrare som hotas av utvisning. Flertalet lovvärda initiativ för att stoppa utvisningarna har presenterats, men inget förslag har ännu trätt i kraft. Vi är dock hoppfulla kring det förslag som lades fram i form av en motion för kort tid sedan.” 

 


Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons