Den strategiska terrorhotnivån i Sverige ligger kvar på en förhöjd nivå, en trea på en femgradig skala, och attentatshoten under året kommer främst från högerextremistiska och islamistiska aktörer.
Det konstaterar Nationellt centrum för terrorhotbedömning (NCT) i sin helårsbedömning.
Enligt NCT kommer attentatshoten under året främst från våldsbejakande högerextremistisk eller islamistisk ideologi och det kommer ”sannolikt” finnas enstaka aktörer från dessa miljöer med ”avsikt och förmåga” att utföra ett attentat under året.
Enligt bedömningen kommer ett sådant attentat troligen utföras av en ensamutförande gärningsperson alternativt en mindre grupp som använder sig av enkla och lättillgängliga medel.
Sverige legitimt mål
Vidare konstaterar NCT att att det i Sverige ”kan noteras en trolig uppåtgående trend under senare år” när det kommer till attentatshotet från individer som anammar en våldsbejakande högerextremistisk ideologi. Denna trend tros stabiliseras, alternativt öka, under året och attentatshoten kommer, enligt NCT:s bedömning, sannolikt fortsätta att påverkas av en ”pågående och möjligen tilltagande polarisering av samhällsutvecklingen kring frågor om invandring och kriminalitet”.
När det gäller attentatshotet från den våldsbejakande islamistiska miljön skriver NCT att man ser en nedåtgående trend från höga nivåer. En viktig faktor bedöms vara att Daesh attraktionskraft minskat sedan kalifatets kollaps. NCT poängterar dock att såväl Daesh som al-Qaida fortsatt utgör ”viktiga inspirationskällor för våldsbejakande islamister i Sverige och övriga västvärlden” samt att Sverige alltjämt utgör ett ”legitimt, om än inte ett prioriterat mål för dessa terrororganisationer”.