Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Svenskar stannar utomlands för länge – får inte åka hem



Jon Åström Gröndahl är kansliråd på UD. I en intervju i Ekot berättar han att svenskar frihetsberövas utomlands nästan varje dag. Han uppger att det ofta rör sig om narkotikabrott, ekonomiska brott, tillgreppsbrott och även om sexualbrott.

I dag sitter omkring 200 svenska medborgare frihetsberövade utomlands, en fördubbling sedan 2005 enligt Ekot.

En orsak till det ökade frihetsberövandet uppges vara att så kallat ”overstay”, alltså att svenskar stannar längre än visumet tillåter. Det innebär ofta att resenären hålls kvar för förhör när det är dags för hemresa.  I vissa fall utreds varför personen ifråga inte åkt hem tidigare. Majoriteten av de frihetsberövade svenskarna utomlands befinner sig i USA, Tyskland och Polen.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons