Svenska skatteavtal missgynnar U-länder – ”stora företag väljer själva var man ska skatta”

Sverige har under en lång tid varit en stor bidrags-givare i form av bistånd till fattigare länder. Nu anklagas dock svenska staten för att ge med ena handen och ta med den andra, eftersom svenska företag samtidigt har fått extremt förmånliga villkor när det gäller skattesatser i utvecklingsländer.
Detta är en låst artikel
Registrera dig för Mitt DJ Premiumkonto och få tillgång direkt till introduktionspriset 69 kr/mån inkl. moms.
69 kr/mån
Skaffa Mitt DJ Premium och få fri tillgång till all vår nyhetsrapportering samt bakomliggande domar och dokument som ligger till grund för alla artiklar och reportage. Prenumerationen är tillsvidare och du kan när som helst avsluta den. Fyll i dina uppgifter i fältet nedan för att komma vidare till nästa steg.
Om du redan är medlem är det bara att du loggar in på ditt konto för att få tillgång till artikeln. Fyll i dina inloggningsuppgifter i fälten nedan.