Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Svensk polis stärker sin närvaro i Medelhavet med hundar och experter



Arbetet sköts från den svenska kustbevakningens fartyg KBV 001 Poseidon.

– Huvudansvaret ligger hos Kustbevakningen men de får hjälp av oss från Polismyndigheten med kompetenser som vi har och som behövs vid den här sortens insatser, säger Stefan Hector, kommenderingschef för operationen.

Det är poliser från nationella operativa avdelningen NOA  – tidigare Rikskriminalen – som finns med ombord på Poseidon. Insatsen innebär både sjöräddning och gränskontroll av migranter till sjöss.

– Då är medverkande svenska polisers kompetens att sjösäkert borda och ta kontroll över migrantfartygen, sköta ordning och säkerhet samt skydda fartyget mot angrepp central. Svensk polis har också i uppdrag att säkra bevisning mot misstänkta människosmugglare, säger Stefan Hector.

Polisens medverkan under operationen bedrivs formellt som en så kallad ”särskild händelse” inom myndigheten.

Joint Operation Triton är initierat av Frontex med anledning av det fortsatt höga migrationstrycket i Medelhavet. Regeringen beslutade den 30 april att Kustbevakningen i Sverige får ställa fartyg, båtar, flygplan och personal till förfogande för deltagande i insatsen.

Sex svenska poliser arbetar i insatsen, med rotation var åttone dag. Den svenska polisinsatsen tillsammans med Kustbevakningen pågår i ett första skede till och med den 31 augusti.

Från och med slutet av juli kommer flera experter på gränspolisverksamhet samt hundförare att delta i Frontexoperationer i Medelhavsområdet.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons