Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

SU lanserar kurs i medicinsk rätt – ”pålästa patienter ställer krav”



Foto: Anders Wiklund/ SCANPIX

För första gången erbjuder Stockholms universitet en fristående kurs i medicinsk rätt för jurist- och medicinstudenter.
– Idag blir det allt mer vanligt med pålästa patienter inom vården, vilket ställer krav på en ökad kunskapsnivå hos personalen, säger Kavot Zillén, doktor i medicinsk rätt.

Kursen riktar sig till såväl juriststudenter, som studenter inom området för medicin, vård och omsorg samt yrkesverksamma som behöver en fördjupad kunskap om de rättsliga ramarna för svensk hälso- och sjukvård och annan medicinsk verksamhet.

Enligt Kavot Zillén, som är kursföreståndare och doktor i medicinsk rätt, handlar kursen om att behandla frågor i gränslandet mellan medicin och juridik, samt etiska och sociala dimensioner som spelar in.
Hon säger att de rättsliga utmaningarna och svårigheterna har blivit än mer påtagliga idag inom vården till följd av bland annat ökad europeisering och internationalisering.

– Idag blir det allt mer vanligt med pålästa patienter inom vården, vilket ställer krav på en ökad kunskapsnivå hos personalen. Samtidigt kräver den medicinska utvecklingen och den allt mer teknikanpassade vården förbättrade integrationsåtgärder och en snabbare uppdaterad lagstiftning som klarar av att möta utvecklingen.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons