Riksdagen har sagt ja till regeringens förslag om ändringar i plan- och bygglagen. Bygglovspliktens omfattning för en- och tvåbostadshus minskas bland annat för komplementbyggnader, så kallade friggebodar. Man ska få bygga en friggebod på 15 kvadratmeter utan att söka bygglov. Idag går gränsen vid 10 kvadratmeter.
Dessutom blir det möjligt att under vissa förutsättningar upprepa en byggnadsåtgärd årligen utan någon ny bygglovsansökan. Plan- och bygglagens sanktionsavgifter höjs och knyts till prisbasbeloppets utveckling. Det införs en möjlighet för miljöorganisationer att överklaga vissa beslut om detaljplaner. Lagändringarna ska börja gälla den 1 januari 2008.
Event & nätverk
Lediga jobb
Arbetsdomstolen söker en ordförande och chef för domstolen
Arbetsdomstolen
Är du vår nya Förhandlingschef?
Swedavia
Junior advokat sökes för omgående anställning
Box Advokatbyrå
Nyheter från våra partners
Baker McKenzie legal rådgivare till Linjemontage vid börsnotering
Lindahl företrädde Trelleborgs Hamn i ny framgång mot Rover Maritime
Lindahl rådgivare till Dormy vid börsnotering på Nasdaq First North Premier Growth Market
Pressmeddelanden premium
NAXS to begin publishing spotlights on selected holdings
MacGregor Leads Lashing Innovation with Hippo Fully Automatic Twistlock and Balanced Lashing System
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få Tillgång