”Störande när diskussion om förlikning påbörjas samma dag som huvudförhandling”

Om domaren ser att det finns en möjlighet till för-likning i ett tvistemål så borde detta klaras av en annan dag än då huvudförhandklingen ska hållas. Idag sker försöken till förlikning alltför ofta samma dag - vilket stör den ordinarie processen. Det säger en av Sverige främsta juridiska förhand-lingsexperter, advokaten Eric M. Runesson.
Detta är en låst artikel
Registrera dig för Mitt DJ Premiumkonto och få tillgång direkt till introduktionspriset 69 kr/mån inkl. moms.
69 kr/mån
Skaffa Mitt DJ Premium och få fri tillgång till all vår nyhetsrapportering samt bakomliggande domar och dokument som ligger till grund för alla artiklar och reportage. Prenumerationen är tillsvidare och du kan när som helst avsluta den. Fyll i dina uppgifter i fältet nedan för att komma vidare till nästa steg.
Om du redan är medlem är det bara att du loggar in på ditt konto för att få tillgång till artikeln. Fyll i dina inloggningsuppgifter i fälten nedan.