Stora Enso har inlett en process för att möjliggöra försäljning av fyra produktionsanläggningar för papper. Enligt Stora Ensos strategi är papper inte ett strategiskt tillväxtområde för koncernen.
Stora Ensos fyra anläggningar för pappersproduktion som är föremål för försäljning är Anjala i Finland, Hylte och Nymölla i Sverige samt Maxau i Tyskland.
– Genom att avyttra en majoritet av våra papperstillgångar kan vi öka fokus på våra definierade strategiska tillväxtområden: förnybara förpackningar, bygglösningar och innovationer inom biomaterial. Vid utvärdering av potentiella avyttringar eftersträvar vi ett nytt ägande som möjliggör en långsiktigt hållbar framtid, både för anläggningarna och människorna som arbetar där, säger Annica Bresky, vd och koncernchef Stora Enso.
De fyra anläggningarna ska säljas antingen i en eller flera transaktioner. Stora Enso har inte åtagit sig någon tidsfrist för när avyttringen ska vara avslutad.
Enligt Stora Enso har den påbörjade försäljningsprocessen ingen omedelbar effekt på Stora Ensos pappersverksamhet. Stora Ensos anläggning i Langerbrugge i Belgien kommer att vara kvar inom koncernen.
Stora Enso har för närvarande fem produktionsanläggningar för papper vilka stöds av funktioner inom divisionen för försäljning, ledning och administration. Totalt sysselsätter divisionen Paper cirka 2 200 anställda. År 2021 uppgick Paper-divisionens omsättning till 1 703 miljoner euro.
Stora Enso har anlitat BofA Securities för att bistå i försäljningsprocessen.