Stefan Ingves har utsetts till ”senior fellow” på forskningsinstitutet Swedish House of Finance på Handelshögskolan efter att ha varit Riksbankschef i 17 år.
Tidigare riksbankschef Stefan Ingves har utsetts till ”senior fellow” vid forskningsinstitutet Swedish House of Finance, som är ett samarbete mellan svenska regeringen och Institutionen för finansiell ekonomi vid Handelshögskolan i Stockholm.
Börjar sitt uppdrag den 1 november
Stefan Ingves, som varit riksbankschef i 17 år från 2006 till 2022, börjar officiellt sitt uppdrag den 1 november. Det framgår av ett pressmeddelande.
Hans roll som ”Senior Fellow” inkluderar undervisning samt rådgivning i ämnen som rör penningpolitik, makroekonomi och finans.
– Hans erfarenheter och perspektiv är av stort värde för forskare och studenter. Handelshögskolan i Stockholm kommer att dra nytta av Stefan Ingves närvaro under en längre period och vi hoppas särskilt kunna dra nytta av hans närvaro för forskning om finansiell stabilitet, säger Bo Becker chef för Swedish House of Finance och professor i finansiell ekonomi på Handelshögskolan.
Återvändare
Stefan Ingves är i och med det nya uppdraget en återvändare till Handelshögskolan i Stockholm, där han tog sin magister- och doktorsexamen.
– Efter många år av praktiskt beslutsfattande hoppas jag att min erfarenhet kan vara till hjälp både för forskare och studenter vid Swedish House of Finance. Det känns bra att vara tillbaka på min alma mater, Handelshögskolan i Stockholm, säger han.