Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Statens föråldrade IT-system hotar säkerheten – Rikrevisionen går till botten med problemet



Foto: Bertil Ericson/TT
Ladda ner handlingar

 

– Det saknas övergripande kunskap på området. Därför kommer vi att kartlägga förekomsten av föråldrade IT-system och undersöka hur myndigheter arbetar med problematiken, säger riksrevisorn Stefan Lundgren.

Informationssäkerhet
Riksrevisionen pekar på att internationella studier visar att föråldrade IT-system kan leda till långsam digitaliseringstakt och brister när det gäller informationssäkerhet.

Riksrevisionen skriver:

”Sverige har högt ställda mål när det gäller att använda digitaliseringens möjligheter samtidigt som informationssäkerheten ska beaktas.”

”Världsledande”
Riksdagen har beslutat att Sveriges målsättning ska vara ”världsledande på att tillvarata digitaliseringens möjligheter”.

Tanken är att digitaliseringen ska bidra till att uppnå andra mål som rör till exempel arbetslöshet, skolresultat och klimatpåverkande utsläpp.

Riksrevisionen skriver:

”Denna målsättning möter dock ett antal utmaningar. Bland annat har Ekonomistyrningsverket (ESV) konstaterat att de flesta myndigheter ’befinner sig på en relativt låg mognadsnivå vad gäller digitalisering’ samt att ’i princip hela den offentliga sektorn behöver göra ett kompetenslyft för att kunna ta tillvara digitaliseringens möjligheter’.”

Lika illa utomlands
Riksrevisionen lyfter även blicken mot andra länder. Den brittiska revisionsmyndigheten National Audit Office (NAO) har varnat för att myndigheterna i Storbritannien till stora delar är beroende av föråldrade IT-system och att dessa är förenade med risker gällande informationssäkerhet och effektivitet.

Riksrevisionens motsvarighet i USA, United States Goverment Accountability Office (GAO), har konstaterat att samma sak gäller för USA.

Rapport nästa år
Riksrevisionen bedömer att ”dessa slutsatser sannolikt är relevanta även för Sverige”.

Resultatet av granskningen kommer att sammanställas i en rapport som ska vara färdig i juni nästa år.

 

 

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons