Fastighetsbolaget Castellum redovisar ett något lägre förvaltningsresultat för det första kvartalet 2021 än året innan. Bolagets styrelse beslutar även om att inleda ett återköpsprogram.
Castellums förvaltningsresultat under det första kvartalet 2021 uppgick till 779 miljoner kronor, jämfört med 794 miljoner kronor året innan.
Minskningen beror på flera stora försäljningar, bland annat en lager- och logistikportfölj till Blackstone.
”Som jag aviserade redan i årsredovisningen i februari kommer de stora försäljningarna att göra det svårt att nå en tillväxt
av förvaltningsresultatet i närheten av målet 10 %. Däremot är vår finansiella ställning starkare än någonsin. Och turbulensen har inte gjort oss passiva – tvärtom har vi varit extremt aktiva”, skriver vd Henrik Saxborn i rapporten.
De totala intäkterna landade på 1.502 miljoner kronor. Under jämförelsekvartalet låg intäkterna på 1.476 miljoner kronor.
Driftöverskottet under årets tre första månader uppgick till 1.019 miljoner kronor, jämfört med 1038 miljoner kronor året innan.
”Nettouthyrningen under perioden uppgick till 40 Mkr, vilket påvisar betydande motståndskraft på våra marknader. Detta, i synnerhet som uthyrning kunnat ske utan korrigering av marknadshyrorna. I befintlig portfölj har hyrorna ökat 1 procent”, skriver vd Henrik Saxborn.
Under motsvarande kvartal förra året var nettouthyrningen 99 miljoner kronor.
”Som ni märker så har jag inte specifikt kommenterat effekterna av den pågående pandemin. Det beror på att dess direkta påverkan på vårt resultat är mycket marginell då de inbetalda hyrorna fortsatt är som under ett normalt kvartal och kundförluster och konkurser närmast är obefintliga”, skriver Henrik Saxborn.
I samband med kvartalsrapporten meddelade bolaget att styrelsen beslutat om att inleda återköp av egna aktier. Bedömningen är att det finns utrymme för att genomföra återköp av egna aktier och samtidigt möta verksamhetens finansierings- och likviditetsbehov. Castellum får som högst äga tio procent av samtliga aktier i bolaget.
”Ett annat sätt att öka förvaltningsresultatet i kr per aktie är att använda de starka finanserna till att återköpa Castellumaktier på marknaden till ett – som vi bedömer – förmånligt pris innebärande en god rabatt mot gällande substans”, uppger Henrik Saxborn.
Under det första kvartalet har Castllum återköpt runt 1,9 miljoner aktier till en snittkurs om 201 kronor.