Socialstyrelsen menar att 31-åringen till följd av kraftig berusning hade nedsatt förmåga att förstå vad han gjorde när han högg sin sambo med ett samurajsvärd.
31-åringens advokat, Fredrik Björk, är nöjd med utlåtandet och tolkar det som ytterligare ett steg i hans riktning.
– Yttrandet stämmer väl överens med vad jag sade i såväl tingsrätt som hovrätt, säger han.
Om HD drar slutsatsen att mannen saknat brottsligt uppsåt kan han enligt den praxis domstolen etablerade den 16 september 2011 inte dömas för mordförsök.
– Högsta Domstolen ska beakta vad som sägs i yttrandet men göra en självständig bedömning av uppsåtsfrågan, säger My Hedström, byråchef vid Riksåklagarens kansli.
Hedström är nöjd med att Socialstyrelsens landar i bedömningen ”nedsatt förmåga att inse gärningens innebörd” i stället för ”saknat förmåga att inse gärningens innebörd”.
– Man kan uppenbarligen tolka saker på olika sätt, säger Fredrik Björk som inte vill spekulera i möjligheten att få 31-åringen helt frikänd.
Det var i april förra året som 31-åringen, som vid händelsen drabbats av ett alkoholframkallat förvirringstillstånd, ska ha angripit sin sambo i den gemensamma bostaden med ett samurajsvärd. Han ska ha huggit henne ett tiotal gånger med livshotande skador som följd. 31-åringen dömdes i tingsrätten till åtta års fängelse för försök till mord. Mannen ålades också att betala drygt 140 000 kronor i skadestånd till sin sambo.
Domen överklagades till hovrätten som fastställde underinstansens dom. Mannen överklagade på nytt och yrkade att han skulle dömas för grov misshandel alternativt försök till dråp och att han under alla omständigheter skulle medges strafflindring. Detta eftersom det efter lagändringen av påföljderna för mord saknades tydlig praxis avseende påföljden för försöksbrott, enligt mannen. 31-åringen uppgav även att tingsrätten förbisett kravet på insikt avseende de försvårande omständigheter som lagts honom till last. I slutet av oktober förra året meddelade Högsta domstolen, HD, prövningstillstånd i målet.