Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Snabblåneföretaget Money Go slipper betala tio miljoner i böter



Foto: Fotograferna Holmberg / TT /

Konsumentverket varnade snabblåneföretagen Money Go för bristande kreditprövning och tilldelade dessutom en sanktionsavgift om tio miljoner kronor. Men nu ger Förvaltningsrätten i Karlstad bolaget rätt.

Konsumentverket tilldelade snabblåneföretagen Money Go en varning förenad med en sanktionsavgift på tio miljoner kronor förra året. Vid en granskning av Money Go:s kreditprövning fann nämligen Konsumentverket flera brister. Bland annat ansåg myndigheten att företaget inte kontrollerade lånesökandes uppgifter om inkomst och krediter. Det framgår av ett pressmeddelande.

Företaget överklagade beslutet och nu ger Förvaltningsrätten företaget rätt.

Det finns inga lagkrav på att företaget ska dubbelkolla inkomst och tidigare skulder, anser domstolen. Det viktiga är att kreditprövningen grundas på tillräckliga uppgifter om konsumentens ekonomiska förhållanden, skriver domstolen.

Få inkassoärenden är redovisade

Domstolen anser också att bolagets rutiner ger förutsättningar för en kreditprövning som kan baseras på relativt omfattande information om konsumentens ekonomiska förhållanden.

Domstolen har även tagit med att Money Go har redovisat få inkassoärenden och små kreditförluster.

Enligt Konsumentverket innebär detta att myndighetens beslut upphävs. Konsumentverket tittar nu på frågan om ett överklagande är aktuellt.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons