Den idag 66-årige mannen åtalades vid Kalmar tingsrätt för sexuellt ofredande efter att han sommaren 2013 i ett duschrum på en campingplats på Öland skulle ha böjt sig ned och tittat in på ett par som duschat i båset bredvid.
Enligt den tilltalade själv hade han hukat sig ner och tittat in under mellanväggen till duschbåset ”för att se varifrån vattnet kom som stänkte in på hans sandaler”.
Tingsrätten skriver i sina domskäl:
”Genom X (den tilltaldes) egna uppgifter, vilka vinner stöd av det MÄ1 (målsäganden) berättat är styrkt, att X hukat sig ner och tittat in under mellanväggen till duschbåset bredvid där MÄ1 och MÄ1 höll på att duscha. X uppgift att det inte var hans avsikt att kränka målsägandenas sexualitet utan endast att se efter vad som medförde att vatten stänkte in i hans omklädningsrum har inte vederlagts. Gärningen är därför inte att bedöma som sexuellt ofredande utan som ofredande vilket brott täcks av gärningsbeskrivningen.”
Mannen döms därmed för ofredande till 40 dagsböter à 300 kronor.
Tingsrätten anser att kränkningen har varit allvarlig och 66-åringen ska därför också betala totalt 10 000 kronor i skadestånd till paret.
Foto: TT