Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Skolinspektionen kan få ökade möjligheter att stänga skolor



Foto: Janerik Henriksson/SCANPIX

Förra veckan tillsattes en utredning av regeringen med syfte att utreda ökade möjligheter för Skolinspektionen att stänga fristående och kommunala skolor.
Det framgår av ett pressmeddelande från Utbildningsdepartementet.

– Det är inte rimligt att det förekommer skolor som fått bedriva verksamhet under lång tid trots konstaterade och återkommande allvarliga brister, oavsett om skolan är kommunal eller fristående. Utredaren ska därför se över om det behövs ytterligare skärpningar av bestämmelserna för att säkerställa att skolor med stora brister ska kunna stängas, säger utbildningsminister Anna Ekström.

Ökade möjligheter att stänga skolor

Enligt Utbildningsdepartementet har Regeringskansliet tillsatt en utredare som ska biträda Utbildningsdepartementet med att utreda och föreslå ökade möjligheter för Skolinspektionen att stänga fristående och kommunala skolor med stora och återkommande brister.

I dagsläget är det möjligt för Skolinspektionen att stänga en fristående skola vid allvarliga brister, men inte en kommunal skola. 

Om en kommunal skola uppvisar motsvarande brister kan dock Skolinspektionen vidta statliga åtgärder för rättelse och tillfälligt ta över skolan.

Tillstånd ska återkallas snabbare

Enligt Utbildningsdepartementet ska utredaren överväga hur Skolinspektionen ska kunna återkalla ett tillstånd från en enskild huvudman för en fristående skola snabbare än i dagsläget. 

Utredaren ska även överväga hur Skolinspektionen snabbare ska kunna besluta om statliga åtgärder, som att ta över en skola, för allvarliga brister avseende kommunala skolor.

Samma lagstiftning för olika huvudmän

Enligt Utbildningsdepartementet är en utgångspunkt i utredningen att lagstiftningen ska vara densamma för kommunala och enskilda huvudmän i så stor utsträckning som möjligt. 

Att det finns grundläggande skillnader, som att kommuner alltid måste erbjuda utbildning, ska det dock tas hänsyn till. 

Uppdraget ska redovisas senast den 15 augusti 2020.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons