Bolaget överklagade till förvaltningsrätten som med stöd i ett kammarrättsavgörande konstaterade att utförsåkning inte var att anse som sådan enklare motion som avses i inkomstskattelagen.
Inte heller omfattades liftkorten av skattebefrielse enligt lagen eftersom korten inte är av väsentlig betydelse för arbetsuppgifternas utförande eller var av begränsat värde. Bolaget efterbeskattades och påfördes skattetillägg.
Efter ytterligare överklagande gör kammarrätten bedömningen att det är fråga om en personalvårdsförmån eftersom korten är av mindre värde och för att fria liftkort på skidanläggningarna är sedvänja. Dessutom anses korten lämnas i form av en enklare åtgärd, eftersom utförsåkning för de anställda inte är en sport som kräver dyrbara anläggningar och kringutrustning, då den kan utföras i anslutning till arbetstidens början och slut.
Förmånen omfattar slutligen hela personalen, varför domstolen bifaller överklagandet.