SKF har genomfört en obligationsemission på 3 miljarder kronor med fyraårig löptid.
SKF meddelade sent under tisdagseftermiddagen att man har genomfört en obligationsemission på 3 miljarder kronor med en fyraårig löptid som förfaller den 10 juni 2024.
Obligationen emitterades i två trancher där 2 100 miljoner kronor löper med en rörlig ränta baserad på 3 månaders Stibor med ett påslag om 1 procent, och 900 miljoner kronor emitterades med en fast ränta om 1,135 procent.
Syftet med emissionen
Intäkterna från emissionen kommer att användas i allmänt bolagssyfte inklusive refinansiering av befintliga skulder.
– Vi är väldigt nöjda att ha emitterat den här obligationen och det intresse som investerare har visat för den. SKF har en stark balansräkning och vår finansiella likviditet är också stark. Vi har en välbalanserad förfalloprofil med begränsat med lån som förfaller de kommande två åren, säger Niclas Rosenlew, Senior Vice President och CFO.
Handel
SKF avser att uppta den nya obligationen för handel på Nasdaq Stockholms reglerade marknad.