Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Skatteverkets lokalkontor kvar tills vidare – avvaktar regeringsbeslut



Efter att regeringen beslutat att nya principer ska tas fram för myndigheters lokaliseringar så har Skatteverket bestämt att avvakta med att stänga flera lokalkontor runt om i landet.

 

I och med att Skatteverket beslutade om en ny inriktning, som bland annat innebär att ”Skatteverket ska finnas där det finns många företag och tillväxt”, bestämde myndigheten också att lokalkontoren i nio orter skulle stängas och att verksamheten skulle flyttas till närliggande städer eller orter. 

Regeringen har nu aviserat att Statskontoret ska få i uppdrag att ta fram förslag till nya principer för myndigheters lokaliseringar. Skatteverket har därför beslutat att myndigheten ska vänta med att stänga kontoren.

– I avvaktan på vad regeringen kommer fram till kommer Skatteverket inte att fatta beslut nu om den föreslagna förändringen om flytt av verksamhet från nio orter, säger generaldirektör Ingemar Hansson.

 

Foto: Christine Olsson / TT

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons