Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Skattebrottsdömda nekas resning i HD trots dom om dubbelbestraffningsförbud


red@dagensjuridik.se red@dagensjuridik.se

Foto: DJ
Ladda ner handlingar Ladda ner handlingar Ladda ner handlingar Ladda ner handlingar Ladda ner handlingar Ladda ner handlingar


HD konstaterade i ett senare beslut att resning bör beviljas i fråga om brottsmålsdomar som strider mot dubbelbestraffningsförbudet och som meddelats efter 10 februari 2009, både när det handlar om att avbryta ett pågående frihetsberövande och när det inte gör det.

Brytdatumet motiverades med att det var denna dag som Europadomstolen i målet Zolotuchin mot Ryssland ändrade innehållet i rätten att inte straffas flera gånger för samma gärning.

Ändå beslutar HD nu att avslå sex stycken resningsansökningar som rör ne bis in idem.

I tre av fallen har de aktuella brottmålsdomarna avkunnats före brytdatumet, även om det i ett av fallen endast rört sig om en dag tidigare. Eftersom rättsläget ännu inte hunnit ändras kan resning inte meddelas för dessa domar.

I ett av fallet har något skattetillägg aldrig påförts sökanden personligen och i ett annat har sökanden dömts för skattebrott avseende oriktiga uppgifter om arbetsgivaravgifter och moms men påförts skattetillägg för oredovisad lön i inkomstlaget tjänst.

I det sista fallet konstaterar HD att dubbelbestraffningsförbudet aktualiseras. Men där har beslut att påföra skattetillägg fattats först efter att åtal har väckts. Det är därför det senare inledda förfarandet som är rättsstridigt och kränkningen av rätten att inte straffas två gånger för samma brott blir därför en fråga för förvaltningsdomstolarna.

 

 

Foto: Scanpix
Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar Ladda ner handlingar Ladda ner handlingar Ladda ner handlingar Ladda ner handlingar Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons