Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Skattebedrägerier på 2,8 miljarder i EU-härva – tillslag gjordes i Sverige



 

– Husrannsakningar genomfördes på några adresser i Stockholmsområdet och några personer hämtades in till förhör. Detta resulterade i mycket stor mängd information av olika slag som vi nu skall analysera för vidare överväganden av hur vi går vidare med, säger den svenska kammaråklagaren Carl Asterius.

Mer än 49 husrannsakningar och 27 förhör av vittnen och tilltalade utfördes i Belgien, Tjeckien, Danmark, Frankrike, Tyskland, Italien, Irland, Luxemburg, Nederländerna, Polen, Rumänien, Slovakien, Spanien, Sverige och Storbritannien.

Det samordnade tillslaget, som kallas Operation Vertigo 3, är en del av en storskalig utredning om organiserade momsbedrägerier.

Den gemensamma utredningsgruppen som bildas av Tjeckien, Tyskland, Nederländerna och Polen, har också haft hjälp av samordning från Eurojust sedan juli 2013.

 

Foto: Claudia Gazzini/TT

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons