Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Skärpta regler mot penningtvätt



Den nya lagen om penningtvätt träder i kraft den 15 mars. Lagen innebär bland annat att tillsynen skärps och att flera aktörer omfattas av reglerna. Till dessa hör registrerade revisionsbolag, bolagsbildare, företagsförmedlare och aktörer som bedriver försäljning av varor där kontant betalning sker med minst 15 000 euro. Dessutom omfattar lagen finansiering av terrorism. Aktörer ska ”lära känna” sina kunder, och ska rapportera misstänkta transaktioner till Finanspolisen.

– Den nya lagen är ett viktigt steg för att beivra ekonomisk brottslighet och försök till penningtvätt. Inte minst mot bakgrund av den pågående finanskrisen finns det anledning att med kraft motverka att det finansiella systemet utnyttjas för brottsliga ändamål så att allmänhetens förtroende för betalningsväsendet kan upprätthållas, sade kommun- och finansmarknadsminister Mats Odell när propositionen överlämnades till riksdagen i november.

Finansinspektionen, som ska samordna tillsynen, planerar nya föreskrifterna och allmänna råd om åtgärder mot penningtvätt. Förslag till nya föreskrifter ska remitteras under mars månad.

Fredrik Olsson

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons