Tullen beslagtog ett parti skor märkta med Nikes ”swoosh”-logga. Importören döms att utge skadestånd motsvarande marknadsvärdet för de äkta skorna. Att skorna förstörts efter beslaget påverkar inte ersättningen för utnyttjat varumärke, däremot lämnas yrkandet om skadestånd för försämrad goodwill utan bifall. Importören åläggs också förbud att i fortsättningen handla med förväxlingsbara produkter. Tingsrätten hänvisar i sin motivering till ett avgörande från Högsta Domstolens daterat den 8 juni 2007; presumtion föreligger för risk att svaranden gör sig skyldig till nya intrång.
Skadestånd för piratkopierade Nike-skor
Lediga jobb
Adacta Advokatbyrås malmökontor söker advokater och biträdande jurister
Adacta Advokatbyrå
Dataskyddsombud till Polismyndigheten
Polismyndigheten
Familjens Jurist Sollentuna söker Jurist
Familjens Jurist
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få TillgångNyheter från våra partners
Kastells strategiska satsning på tvistlösning kröns med förstärkning inom internationella skiljeförfaranden
Lindahl rådgivare till eEquity i samband med förvärvet av Sävjo Trading AB
Baker McKenzie legal rådgivare till Atari vid investering i Thunderful och det efterföljande underhandserbjudandet till minoritetsaktieägarna
Event & nätverk
Pressmeddelanden premium
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Godkända solparker kan förse alla Sveriges småhus med hushållsel
Endast hälften förberedda på lönetransparensregler