”Skadar FN och inte Sverige” – så resonerar folkrättsexperterna om Assange-rapporten

En rapport som snarare skadar FN-gruppens tro-värdighet än vad den skadar Sverige. Samtidigt bör gruppens utlåtanden normalt sett följas. Folkrättsexperterna ger sin syn på FN-gruppens utlåtande om Julian Assange.
Detta är en låst artikel
Registrera dig för Mitt DJ Premiumkonto och få tillgång direkt till introduktionspriset 69 kr/mån inkl. moms.
69 kr/mån
Skaffa Mitt DJ Premium och få fri tillgång till all vår nyhetsrapportering samt bakomliggande domar och dokument som ligger till grund för alla artiklar och reportage. Prenumerationen är tillsvidare och du kan när som helst avsluta den. Fyll i dina uppgifter i fältet nedan för att komma vidare till nästa steg.
Om du redan är medlem är det bara att du loggar in på ditt konto för att få tillgång till artikeln. Fyll i dina inloggningsuppgifter i fälten nedan.