Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Sjukskriven läkare påförs skattetillägg



Ladda ner handlingar

Enligt mannen finns det inget i Skatteverkets utredning som visar att han erhållit inkomster från verksamheten i bolaget utöver vad han deklarerat. Till stöd för sin talan anför han att han drabbats av en sjukdom och att han på grund av detta inte haft någon fysisk möjlighet att utföra det arbete han påförts lön för.

Kammarrätten i Göteborg konstaterar att Försäkringskassan och Göteborgs sjukvård betalat för behandlingar för vilka mannen angivits som behandlande läkare. Det debiterande bolaget har i sin tur gjort överföringar till två andra bolag trots att dessa inte utfört några tjänster. Överföringarna har verkställts av mannen i egenskap av prokurist och firmatecknare.

Kammarrätten finner att mannen genom sin ställning i bolaget förforgat över medlen på ett sådant sätt att Skatteverket anses haft fog för att beskatta honom för den aktuella överföringen. Domstolen ändrar inte länsrätten på annat sätt än att den påförda inkomsten och det påförda skattetillägget ska minskas med 60 000 kronor. Detta då mannen tagit upp 60 000 kronor i deklarationen och det inte är visat annat än att den ersättningen utgjort en del av de 427 636 kronor målet rör.

Mannen företräddes av advokat Ulf Stigare.

Fredrik Olsson

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons