Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Sju döms för fusk med assistansersättning


red@dagensjuridik.se red@dagensjuridik.se

Assistansbolagen har bland annat hjälpt personer att söka ersättning från försäkringskassan, så att de har kunnat arbeta som personliga assistenter åt anhöriga. Men i flera fall har de lämnat uppgifter som lett till oriktiga utbetalningar från försäkringskassan. Bland annat har assistenterna varit på semester utomlands samtidigt som personen de vårdat varit kvar i Sverige. Sammanlagt rör det sig om drygt 2,4 miljoner kronor i felaktigt utbetald assistansersättning.

Bokföringsbrotten omfattar flera räkenskapsår och avser stora belopp. Domstolen bestämmer påföljden för 43-åringen till fängelse ett år och fyra månader. Han meddelas också tre års näringsförbud. 52-åringen döms till villkorlig dom med 240 timmars samhällstjänst.

43-åringen frias dock på 18 åtalspunkter och sammanlagt sju personer har frikänts helt, däribland den man som skött företagets bokföring. Domstolen anser inte att åklagaren bevisat förekomsten av fusk eller att 43-åringen känt till felaktiga uppgifter som lett till oriktiga utbetalningar. Dessutom har det visat sig att inte samtliga uppgifter som lämnats till försäkringskassan varit oriktiga.

Fällande dom har ändå meddelats mot övriga tilltalade. Fyra assistenter, som lämnat felaktiga uppgifter till försäkringskassan, döms till villkorlig dom och böter bland annat för grovt bidragsbrott. Därtill döms en funktionshindrad assistansmottagare, som fått ersättning när han vistats utomlands och lämnat felaktiga uppgifter till försäkringskassan, för grovt bedrägeri, grovt bidragsbrott och bidragsbrott till villkorlig dom och böter.

Ett av assistansföretagen åläggs dessutom en företagsbot på 800 000 kronor.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons