Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Sigtunamamman döms för mord till rättspsyk och livstids utvisning


red@dagensjuridik.se red@dagensjuridik.se

Ladda ner handlingar

Tingsrätten anser att det inte finns något tvivel om att det har gått till så som mamman berättat. Att hon på grund av sitt psykiska tillstånd inte sett någon annan utväg för, vad hon upplevde som en mycket svår situation, talar enligt rätten i mildrande riktning. I motsatt riktning talar dock kvinnans uppgifter om att hon tänkt på att ta pojkarnas liv under en längre tid och att det varit fråga om två skyddslösa barn som dödats av den som de litat på och stått i beroendeställning till.

Då förloppet inte varit helt kortvarigt och dessutom måste ha varit ångestladdat för barnen bedömer tingsrätten gärningen som mord. Enligt den rättspsykiatriska undersökningen begick mamman gärningarna under inverkan av en allvarlig psykisk störning och hon döms därför till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning. Hon utvisas även ur landet på livstid. Den ena pojkens pappas skadeståndstalan ogillas då han endast träffat pojken några gånger per år och därför inte anses som närstående enligt skadeståndslagen.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons