Under våren väntas justitiekansler Anna Skarhed redovisa sin utvärdering av lagen om förbud mot köp av sexuella tjänster. Sedan lagen trädde i kraft 1999 har den varit omdiskuterad.
I Juristbarometern fick deltagarna ge sin syn på lagen. 28,3 procent anser att straffen bör skärpas. 18,3 procent tycker att lagen är bra i sin nuvarande utformning och 16,6 procent är kritiska till kriminaliseringen.
Tittar man på kvinnor respektive män har svarat blir skillnaderna dramatiska. 38,5 procent av kvinnorna vill skärpa straffen medan 7,4 procent är kritiska till kriminaliseringen.
Bland männen vill 13,6 procent skärpa straffen och nästan en tredjedel 29,9 procent är kritiska till kriminaliseringen.
Så tycker kvinnorna om lagen:
”Bra i förhållande till trafficking och människohandel, men inte annars”
” Det bör övervägas om inte försäljningen också bör kriminaliseras. Att köpa och att sälja narkotika är kriminellt, men motsvarade gäller ej aktuell lag. Märkligt.”
” Lagen borde ändras så att det blir lättare för polisen att bevisa sexköp. De ska inte behöva ta köparna på bar gärning.”
”Lagtexten är skriven så att den syftar på handel, tjänster och ord som vi relaterar till vardagliga saker. Lagtexten skulle istället ha använt ord som visar vilken vidrig handel det faktiskt är!”
” Man bör lägga mer tid på uppföljning och åtal av brott. Straffen är ungefär bra men det är uppföljningen som brister.”
Och så tycker männen:
” Bland det sämsta svenskt rättsväsende har infört. Hjälper ingen, förutom de som utnyttjat slavarna. En omänsklig lag som borde avskaffas snarast möjligt. Moraliskt rätt, men moral före människoliv är en oxymoron i sig.”
” Lagregleringen bör inriktas på att komma åt prostitution som har samband med människohandel, inte frivillig prostitution”
” Även försäljning bör kriminaliseras”
” Jag är kritisk till de studier som jag tror ligger bakom kriminaliseringen. Jag är inte kritisk till kriminaliseringen.”
” Lagen fyller om inte annat en moralstyrande funktion”.
Källa: Juristbarometern 2010
red@dagensjuridik.se