SEB yrkade för vart och ett av taxeringsåren 2003-2007 avdrag för bland annat kostnader för sponsring av Handelshögskolan, HHS. Sponsringen avsåg dels pengar till skolans så kallade partnerprogram och dels pengar till forskningsstiftelsen SSE MBA.
Kammarrätten konstaterade att det för avdragsrätt inte var tillräckligt att näringslivet i allmänhet främjas. Den forskning som bedrivs på de aktuella institutionerna främjade enligt domstolen även företag som inte sysslar med bank- och finansieringsverksamhet. Det förelåg därför inte ett tillräckligt samband mellan givare och mottagare och avdrag nekades.
Högsta förvaltningsdomstolen beslutar nu att inte meddela prövningstillstånd i målet och kammarrättens avgörande står därmed fast.
Bild: Scanpix