Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

SBB återbetalar 3 miljarder kronor i säkerställd bankskuld



llija Batljan vd för SBB. Foto: Lars Pehrson / SvD / TT / ** OUT DN, Dagens Industri (även arkiv) **

Samhällsbyggnadsbolaget i Norden återbetalar säkerställda banklån om 3 miljarder kronor, vilket bidrar till att SBB:s kvot av ej pantsatta tillgångar ökar till över tre gånger.

Samhällsbyggnadsbolaget i Norden meddelar under fredagsmorgonen att bolaget kommer i samband med att bolaget genomför förvärvet av Offentliga Hus att återbetala säkerställda banklån om 3 miljarder kronor.

Återbetalningen resulterar i att finansiella kostnader på 12-månaders rullande basis (allt annat lika) minskar med 30 miljoner kronor. Samtidigt bidrar återbetalningen till att SBB:s kvot av ej pantsatta tillgångar ökar till över 3 gånger vilket är bland de starkaste i Europa.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons