SAS har tecknat en ny kreditfacilitet på 1,5 miljarder norska kronor med en löptid på tre år, garanterad till 100 procent av Garantiinstiuttet for Eksportkreditt, GIEK.
SAS meddelade sent under fredagen att flygbolaget har tecknat en ny kreditfacilitet på 1,5 miljarder norska kronor med en löptid på tre år, garanterad till 100 procent av Garantiinstiuttet for Eksportkreditt, GIEK.
Ska stödja SAS likviditet
”Sedan den norska regeringen meddelade om kreditgarantier till flygföretag har SAS arbetat med fyra nordiska banker samt GIEK för att klarlägga kriterier och villkor för garantierna. Lånegarantierna till flygföretag, som godkänts av Eftas övervakningsmyndighet och den norska riksdagen är avsedda att stödja flygbolags likviditet och säkerställa flygverksamhet i Norge under covid-19-pandemin”, framgår det av pressmeddelandet.
– Vi är glada över att vi har kunnat teckna denna kreditfacilitet med stöd av den norska staten. Faciliteten ökar vårt finansiella handlingsutrymme under en tid då det råder fortsatt osäkerhet om när efterfrågan normaliseras. Samtidigt fortsätter vi vårt arbete med att minska våra kostnader, öka effektiviteten samt kontinuerligt anpassa vår produktion utifrån efterfrågan, säger Magnus Örnberg, CFO SAS
Fyra banker var arrangörer
Kreditfaciliteten koordinerades av Nordea. Danske Bank, SEB och Swedbank var arrangörer (Mandated Lead Arrangers).