Säpo varnar för ökade cyberattacker från främmande stater – ”viss information har vi bara på papper”

Säkerhetspolisen varnar nu för att elektroniska attacker och cyberspionage mot Sveriges företag och myndigheter ökar. "När vi på Säpo behöver dokumentera våra mest känsliga uppgifter har vi dem inte i vår databas utan skriver ned dem på papper som vi låser in i ett säkerhetsskåp", säger Säpochefen Anders Thornberg.
Detta är en låst artikel
Registrera dig för Mitt DJ Premiumkonto och få tillgång direkt till introduktionspriset 69 kr/mån inkl. moms.
69 kr/mån
Skaffa Mitt DJ Premium och få fri tillgång till all vår nyhetsrapportering samt bakomliggande domar och dokument som ligger till grund för alla artiklar och reportage. Prenumerationen är tillsvidare och du kan när som helst avsluta den. Fyll i dina uppgifter i fältet nedan för att komma vidare till nästa steg.
Om du redan är medlem är det bara att du loggar in på ditt konto för att få tillgång till artikeln. Fyll i dina inloggningsuppgifter i fälten nedan.