Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Säpo varnar myndigheterna för angrepp under coronakrisen



Säpochefen Klas Friberg Foto: Lars Pehrson / SvD

I ett brev till flertalet säkerhetschefer på svenska myndigheter varnar Säkerhetspolisen för att främmande makt försöker utnyttja rådande läge för angrepp.
Det rapporterar Aftonbladet.

I brevet, som skickat till säkerhetschefer på myndigheter med känslig verksamhet samt inom sjukvården, står bland annat att läsa att ”främmande makt utnyttjar denna situation genom olika former av erbjudanden, lån och donationer som kan vara förenade med villkor om framtida samarbeten eller inflytande.”

Enligt Aftonbladet nämns företag i behov av att ”stärka kassan och letar efter investerare” samt ”anskaffning av viktigt skyddsmaterial till sjukvården” som sådana sårbarheter kan komma att exploateras under den rådande krisen.

Säkerhetspolisen ser också en ökad risk för spionage mot videokonferenser som hålls när myndighetens medarbetare tvingas arbete på distans.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons