Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Säpo släpper rapporter om cybersäkerhet i Sverige



Foto: Pavel Golovkin/TT

Säkerhetspolisen har tillsammans med sex andra myndigheter tagit fram en gemensam bild av cybersäkerhet i Sverige 2020 – olika hot och konkreta säkerhetsåtgärder.

Sju myndigheter, däribland Säkerhetspolisen, har i ett fördjupat samarbete tagit fram en gemensam bild av cybersäkerhet i Sverige 2020 – olika hot och konkreta säkerhetsåtgärder. Det är en del i ett långsiktigt arbete med att höja samhällets motståndskraft mot cyberangrepp och andra IT-incidenter som riskerar att skada Sveriges säkerhet. Detta framgår av ett pressmeddelande.

Dagens Juridik Pro Powered by Lexnova
Mårten Schultz
Carl Lebeck Jur. dr. i offentlig rätt

Återkallelse av verksamhetstillstånd på grund av olämplighet enligt SoL och LSS

I lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade och socialtjänstlagen har det införts krav på tillståndsprövning för enskilt bedriven verksamhet. Carl Lebeck behandlar frågor som rör olämplighet respektive proportionalitet som grund för återkallelse av tillstånd – med fokus på verksamheter inom olika typer av vård, utbildning och omsorg – utifrån aktuell rättspraxis.

Ingår i Dagens Juridik Pro
Lås upp analysen
Två rapporter

Myndigheterna har tillsammans tagit fram två rapporter med uppgifter som är centrala för att skydda Sverige mot cyberhot.

”Det är viktigt att vidta åtgärder för att minska sårbarheterna och att öka cybersäkerheten. De aktörsdrivna cyberhoten som riktas mot Sverige
är mångfacetterade och kan kopplas till flera olika typer av möjliga angripare. I huvudsak utgörs dessa av statliga aktörer eller av kriminella grupper. I viss omfattning utförs de även av ideologiskt motiverade aktörer, såsom hacktivister eller grupperingar med terrorkopplingar”, framgår det bland annat av ena rapporten som även ger rekommendationer om vilka åtgärder som behöver vidtas och hur man rent praktiskt bör gå tillväga för att bygga en säkrare IT-miljö.

I många fall handlar det om ett ändrat arbetssätt inom organisationen och att planera, testa, och införa tekniska åtgärder på ett systematiskt sätt.

Den andra rapporten är en sammanställd beskrivning över cybersäkerhetsrelaterade hot och innehåller exempel från verkligheten.

Cybersäkerhetscenter

Rapporten skrivs samtidigt som regeringen har gett uppdrag till Försvarets materielverk (FMV), Försvarets radioanstalt (FRA), Försvarsmakten, Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB), Polismyndigheten, Post- och telestyrelsen (PTS), samt Säkerhetspolisen att tillsammans vidta förberedande åtgärder och lämna förslag för att ett nationellt cybersäkerhetscenter ska kunna inrättas under 2020.

Syftet är att tillsam­mans – utifrån de lägesuppfattningar som respekti­ve myndighet har – sammanställa en lägesbild som på ett enkelt och tillgängligt sätt beskriver cyber­säkerhet ur ett nationellt perspektiv.

Rapporten är avsedd att ge stöd till analyser och riskbedömningar vid exempelvis beslut om verksamhetsutveckling, kontrakt eller investeringar.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons