Hoppa till innehåll
Nyheter

Samsung tvingas betala Swatch 110 miljoner i varumärkestvist



Foto: Vincent Thian/AP Photo.

En domstol i London har beslutat att Samsung ska betala Swatch 11,6 miljoner dollar, motsvarande 110,6 miljoner kronor.
Den schweiziska klocktillverkaren har visat att Swatch-varumärken, däribland Breguet, Longines och Omega har använts i Samsungs smartklocka för låga priser.

Den schweiziska klocktillverkaren har krävt omkring 170 miljoner dollar av den koreanska teknikjätten men Samsung har hävdat under processen att skadeståndet inte borde uppgå till mer än 301 dollar.

Domaren vid domstolen i London säger till Fashion Network att det är ”mycket skadligt” för Swatch Group när dess varumärken används av Samsung där de kan laddas ner gratis eller för en mycket liten summa.

– Det låga priset förringar de varumärken som Swatch Group försöker bygga upp och marknadsföra, sade han till Fashion Network.

Tidigare dom

I en tidigare dom konstaterades att Samsung hade gjort intrång i den schweiziska klocktillverkarens varumärken genom att tillåta designs som efterliknade Swatch Groups klockor som digitala urtavlor. Dessa fanns tillgängliga i Samsungs appbutik mellan 2015 och 2019.

Domaren framhöll att Swatch Group under flera decennier noggrant har byggt upp och marknadsfört sina varumärken och att detta utgör en central del av koncernens verksamhet.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons