Försäkringskoncernen Sampo har sålt 162 miljoner aktier i Nordea för omkring 1.725 miljoner euro. Bolagets ledning föreslå att pengarna används till en extrautdelning på 2 euro per aktie samt en utökning av återköpsprogrammet.
Sampo har sålt 162 miljoner Nordea-aktier till institutionella investerare genom ett accelererat bookbuild-erbjudande som genererar cirka 1 725 miljoner euro i bruttointäkter. Det framgår av ett pressmeddelande från försäkringskoncernen.
En extra utdelning
Det framgår även att ledningen avser att föreslå att likviden används för en extra utdelning på minst 2,00 euro per aktie och att återköpsprogrammet som lanserades den 1 oktober 2021 förlängs för att möjliggöra att mer överskottskapital kan återföras genom aktieåterköp. Förslagen kräver godkännande av Sampo Abp:s styrelse och årsstämman, som beräknas hållas den 18 maj 2022.
Joint global coordinators
Efter transaktionen innehar Sampo 245 924 782 Nordea-aktier, motsvarande 6,1 procent av samtliga aktier och röster i Nordea.
BofA Securities Europe SA och Citigroup Global Markets Europe AG agerade som Joint Global Coordinators för transaktionen.