I ett öppet brev till Advokatsamfundet på DN debatt skriver Claes Borgström att anklagelserna mot honom måste utredas. Han menar att det handlar om förtroendet för advokatkåren och det svenska rättsskipningssystemet.
”Under lång tid har journalister, jurister, psykologer, och fria debattörer uttalat att jag under många år i slutet av 1990-talet allvarligt åsidosatt mina skyldigheter som försvarare för Sture Bergwall (som då hette Thomas Quick)”.
Borgström menar att kritiken är obefogad och att han nu vill få till stånd en objektiv och ”intellektuellt hederlig” utredning rörande frågan om han har misskött sitt uppdrag som Bergwalls försvarare under 1990-talet.
”Jag uppmanar därför Sveriges advokatsamfund att inleda en disciplinär prövning rörande frågan om jag misskött mitt uppdrag på det sätt som många hävdar”.
Advokatsamfundets styrelseordförande Tomas Nilsson berättar att en utredning inte är aktuell.
– Det är självklart någonting som styrelsen ska besluta om. Men min klara uppfattning är att det inte framstår som meningsfullt idag, säger han.
Vidare säger Tomas Nilsson att det inte har funnits någon anledning att ifrågasätta Claes Borgströms uppdrag.
– Det är först nu när resning i ett fall har beviljats som det här har kommit upp. Men inte heller nu, med det vi vet idag, är någon utredning aktuell.
– Beroende på om fler resningar beviljas och beroende på domstolens bedömning vid resning får vi se hur vi tar ställning i framtiden, säger han.
Tomas Nilsson säger att han förstår Borgströms frustration.
– Det är ett svårt dilemma som har uppstått och som beror på två grundläggande principer, dels tystnadsplikten och dels lojalitetsplikten. Men det är någonting man får bära på, säger han.
Samfundet: Inte aktuellt att granska Borgström
Event & nätverk
Lediga jobb
Kvalificerade jurister med intresse för brottsbekämpning
Polismyndigheten
Enhetschef till Rättsavdelningen på Skolinspektionen
Skolinspektionen
Process Advokatbyrå söker advokat eller erfaren biträdande jurist med intresse för brottmål och migrationsrätt
Process Advokatbyrå
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få TillgångNyheter från våra partners
Baker McKenzie legal rådgivare i samband med börsnoteringen av Dormy
Baker McKenzie legal rådgivare till Linjemontage vid börsnotering
Lindahl företrädde Trelleborgs Hamn i ny framgång mot Rover Maritime
Pressmeddelanden premium
Sju av tio jurister ser ökat tryck på rättsstaten – AI väcker oro för nästa generation
NAXS to begin publishing spotlights on selected holdings
MacGregor Leads Lashing Innovation with Hippo Fully Automatic Twistlock and Balanced Lashing System