Förslaget innebär att medlemskap i studentkår blir frivilligt. Studentkårer ska även i fortsättningen ha rätt att vara representerade i högskolans beredande och beslutande organ. De uteblivna intäkterna kompenseras av ett statligt bidrag om 105 kronor per student och år. Högskole- och forskningsminister Lars Leijonborg anser att obligatoriet ”överlevt sig självt” och att det är hög tid att det går i graven:
– Jag tror att frivilliga kårer har möjlighet att värva många medlemmar. Tillsammans med statsbidraget och skattebefrielsen ger det goda förutsättningar för att kårerna även framöver ska kunna fullgöra sina viktiga uppgifter, säger Lars Leijonborg.
Lärosätena är inte lika positiva, även om de uppskattar att nationerna får behålla sin skattefrihet. Stockholms universitets rektor Kåre Bremer skriver på sin blogg att skattefriheten visserligen är välkommen, men att det enligt en utredning skulle krävas 310 kronor per student och år för att bekosta den verksamhet kårerna bedriver idag.
Flera universitet är bekymrade över studentinflytandet och kvaliteten på utbildningarna.
– Ett väl fungerande studentinflytande är centralt för en högkvalitativ utbildning. Förslaget riskerar att undergräva utbildningens kvalitet på grund av att ersättningsnivåerna blir så låga, säger Uppsala universitets prorektor Kerstin Sahlin, som också vill bevara universitetets traditioner:
– Studentnationerna är en viktig del av Uppsalas studentmiljö och höjer Uppsalas attraktivitet som studentstad. Där ges möjlighet till tvärvetenskapliga möten, där finns bibliotek och ett rikt kulturellt och socialt utbud av aktiviteter.
Lunds universitets rektor Per Eriksson anser att kårernas och nationernas verksamheter i stor omfattning bidrar till utbildningens kvalitet och attraktion.
– Studenternas engagemang i kårer och nationer är till stor del ideellt men i grunden ligger den ekonomi som avgifterna idag ger. När nu denna grund kraftigt försvagas äventyras också de ideella insatserna av dels studentinflytande i olika universitetsorgan, dels den omfattande studiesociala verksamhet som bedrivs, säger Per Eriksson.
– Den verksamhet vi byggt upp under flera hundra år raseras på drygt ett år. Att regeringen inte tar oss på allvar är ytterst beklagligt, säger Lunds Studentkårers ordförande Petter Forkstam.
Fredrik Olsson