Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Så ska regeringen undvika outsourcing av särskilt känslig it-verksamhet i framtiden



Foto: Erik Simander/TT
Ladda ner handlingar

 

Efter Transportstyrelsens säkerhetsläcka vill regeringen ta fram en ny förvaltningsmodell för hur offentlig verksamhet ska kunna skydda sina it-utrymmen. Det rör sig om verksamheter som är särskilt känsliga och som därmed inte lämpar sig för outsourcing hos privata aktörer.

I ett nytt uppdrag ska Post- och telestyrelsen (PTS) därför ta fram förslag på hur offentliga aktörer som bedriver säkerhetskänslig verksamhet bättre ska kunna samverka och använda sig av gemensamma fysiska utrymmen för lagring.

– Regeringen vidtar nu kraftfulla åtgärder för en säkrare statlig it-drift. Det är viktigt att säkerställa att offentliga aktörer som bedriver säkerhetskänslig verksamhet har möjlighet att samverka och förlägga sin it-drift i säkra gemensamma fysiska utrymmen, säger civilminister Ardalan Shekarabi i ett pressmeddelande från regeringen.

PTS har idag ett motsvarande ansvar för telekom och uppdraget ska utföras i samverkan med Fortifikationsverket. Tanken är att de båda myndigheterna ska ta fram en långsiktig förvaltningsmodell som ska vara hållbar även i framtiden.

Uppdraget ska slutredovisas till regeringen senast den 15 februari 2018.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons